Spotkanie partnerów odbyło się tym razem w naszym kraju - 9 maja br. w Głogowie - jako integralna część międzynarodowej konferencji w ramach projektu Europejskie Drogi św. Jakuba. Na spotkanie przybyli nasi partnerzy z Austrii, Niemiec i Szwajcarii. Ze strony polskiej obecni byli przedstawiciele wszystkich Lokalnych Grup Działania biorących udział w tym projekcie.
Spotkanie miało na celu omówienie dotychczasowych działań podjętych przez poszczególnych partnerów projektu, przedstawienie osiągnięć i problemów związanych z realizacją poszczególnych projektów częściowych oraz określenie działań, które będą realizowane w najbliższej przyszłości. Do najważniejszych należą opracowanie odcinków Wielkopolskiej i Dolnośląskiej Drogi św. Jakuba dostępnych także dla obcokrajowców na stronie www.gps-tracks.com, opracowanie i wydanie w języku polskim „Przewodnika duchowego” dla pielgrzymów Drogi św. Jakuba – swoistego poradnika i towarzysza dla pielgrzymów, przygotowanie międzynarodowej konferencji w ramach projektu Europejskie Drogi św. Jakuba dla przedstawicieli Kościoła, samorządów i organizacji turystycznych leżących na Drodze św. Jakuba na terenie działania LGD-ów, aby rozpropagować wiedzę o Drodze oraz przygotowanie materiałów promocyjnych i informacyjnych dotyczących Drogi św. Jakuba.
Z kolei w dniu 10 maja br., po raz pierwszy na tak dużą skalę międzynarodową odbyła się konferencja w ramach projektu Europejskie Drogi św. Jakuba zorganizowana przez sześć Lokalnych Grup Działania z terenu województw wielkopolskiego, dolnośląskiego i lubuskiego. Na konferencję zostali zaproszeni zagraniczni partnerzy, przedstawiciele Kościoła, samorządów lokalnych i organizacji turystycznych, które znajdują się na terenie Drogi św. Jakuba w rejonie działania lokalnych LGD-ów.
Celem najważniejszym spotkania, którego myśl przewodnia brzmiała: „ Dokąd wiedziesz Drogo …” było zaprezentowanie wszystkim uczestnikom walorów Drogi jako szlaku rozumianego nie tylko w kontekście pielgrzymowania. W dzisiejszych czasach istnienie Drogi opierać musi się także na zaprezentowaniu jej z punktu widzenia zarówno duchowego, jak i również ekonomicznego. Dzięki postrzeganiu Drogi w sposób integralny, łączący w sobie wymiar duchowy, ekonomiczny i turystyczny, pielgrzym wędrujący tym szlakiem może odczuć wynikające z tego realne korzyści. Około dziewięćdziesięciu uczestnikom konferencji próbowali przybliżyć te wartości zaproszeni prelegenci. Joe Weber pokazał zebranym strukturę i zasady działania projektu poza granicami Polski. Agata Kowal-Ruschil i Marek Karłowski przedstawili spojrzenie na Drogę św. Jakuba z punktu widzenia turystyki, podkreślając ekonomiczny i agroturystyczny aspekt Drogi. Natomiast Marek Wróbel zaprezentował zgromadzonym trudności na szlaku, na jakie napotyka przeciętny pielgrzym i jak można temu przeciwdziałać. I wreszcie ksiądz Marek Kurzawa ciekawie przedstawił duchowy kontekst pielgrzymowania, który musi nam towarzyszyć, aby nie stracić poczucia najważniejszego celu pielgrzymki: duchowej odnowy.
Ważnym elementem konferencji była dyskusja panelowa, moderowana przez Katarzynę Jórgę, w której zaproszeni przez nią uczestnicy przedstawiali swoje doświadczenia związane z Drogą św. Jakuba. Panel dyskusyjny był doskonałą okazją do przekazania wartości dodanych Drogi. Wartości, które trudno zmierzyć i ocenić w sposób materialny. W tej części konferencji goście mieli możliwość zadawania pytań i przedstawienia swoich spostrzeżeń związanych z Drogą św. Jakuba. Wypowiedzi wielu osób wskazują jednoznacznie na wyraźne zainteresowanie samorządów, organizacji turystycznych i właścicieli gospodarstw agroturystycznych możliwościami, które stwarza Droga św. Jakuba.
                                                             
                                 Sławomir Kozłowski - Koordynator projektu