Platforma cyfrowa Krainy Lasów i Jezior w całości jest poświęcona największym skarbom lokalnego dziedzictwa kulturowego i historycznego, najcenniejszym zabytkom drewnianej architektury wiatracznej wraz z wyposażeniem. Jednocześnie zabytki te nieustannie niszczeją ze względu na wyjątkowo nietrwały budulec i wymagają ochrony oraz zabezpieczenia dla przyszłych pokoleń.
Z uwagi na rozwój digitalizacji dziedzictwa kulturowego w Europie, zgodnie z rozporządzeniem Komisji Europejskiej, a także w Polsce, zgodnie z Wieloletnim Programem Rządowym Kultura + 2010-2015 Priorytet Digitalizacja, cyfryzacja dóbr kultury jest znaczącym krokiem w kierunku zachowania, udostępniania, a jednocześnie upowszechniania, promocji i edukacji lokalnego dziedzictwa kulturowego i historycznego.
Na realizację projektu digitalizacji wiatraków z wyposażeniem oraz uruchomienia specjalnej platformy cyfrowej w Internecie Stowarzyszenie Rozwoju Digitalizacji Dóbr Kultury z siedzibą w Poznaniu otrzymało 24.892,86 zł pomocy z Programu LEADER, w ramach wdrażania naszej Lokalnej Strategii Rozwoju, działanie Małe projekty.
Projekt, którego efektem jest platforma cyfrowa Krainy Lasów i Jezior wiązał się przede wszystkim z digitalizacją drewnianej architektury wiatracznej wraz z wyposażeniem. W chwili uruchomienia platformy zdigitalizowanych zostało 10 najlepiej utrzymanych wiatraków z obszaru Krainy Lasów i Jezior oraz 48 eksponatów, stanowiących wyposażenie wiatraków. Cały materiał cyfrowy, który jest efektem digitalizacji, został zabezpieczony na dyskach zewnętrznych HDD i stanowi niezwykle cenny materiał dokumentacyjny. Digitalizacja architektury wiatracznej opierała się na realizacji tysięcy fotografii cyfrowych w formacie bezstratnej kompresji NEF, z których następnie dla celów prezentacyjnych wykonano fotografie sferyczne (panoramy) z użyciem metody HDR, a z nich wirtualne spacery. Digitalizacja eksponatów opierała się z kolei na wykonaniu setek zdjęć cyfrowych w formacie bezstratnej kompresji RAW, z których następnie w celu udostępnienia w Internecie wykonano prezentacje obrotowe 360 stopni. Wirtualny spacer po wiatrakach i eksponatach, który otrzymał użytkownik Internetu, posiada dodatkowo funkcje lokalizacji, mapy, dźwięku, a także informacje historyczne i bezcenne zdjęcia archiwalne.
Na terenie Krainy Lasów i Jezior są 24 zabytkowe wiatraki i wpisane są do rejestru zabytków Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Wszystkie wiatraki są unikatowe pod względem konstrukcji. Jednocześnie wszystkie usytuowane są na "Wielkopolskim Szlaku Wiatracznym", największym w Europie. Wiatraki stały się przez wieki symbolem Wielkopolski. W ramach prezentowanego projektu zdigitalizowanezostały wiatraki w: Osiecznej – trzy, Święciechowie, Rydzynie, Wolsztynie, Kaszczorze – dwa, Śmiglu – dwa.

Aby przejść na stronę platformy cyfrowej kliknij: www.krainalasowijezior.pl